webmaster: nlianos@arch.duth.gr Laboratory of Architectural Forms  and Preservation Studies
ENGLISH
ΕΛΛΗΝΙΚΑ
Εργαστήριο  Μορφολογίας - Ρυθμολογίας
Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο  Θράκης  -  Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών
Home Projects Virtual Tours Workshops KnowledgeBase Case Studies About us
    Το Εργαστήριο Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού & Ερευνών ΙΙΙ: Μορφολογίας – Ρυθμολογίας  του τμήματος Αρχιτεκτονών Μηχανικών του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης                                                                    υπό την αιγίδα Περιφέρειας Αν. Μακεδονίας & Θράκης Δημου θασου Ελληνικού ICOMOS Οργανώνει : 1o EΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ ΜΝΗΜΕΙΩΝ ΜΕ ΧΡΗΣΗ 3Δ LASER SCANNER από τις 10/5 – 16/5 2014 ΣΚΟΠΟΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ : εκπαίδευση στις νέες τεχνολογίες αποτύπωσης, καταγραφής και τεκμηρίωσης, συνεισφορά στην προστασία, αποκατάσταση και ανάδειξη μνημείων. ΠΕΔΙΟ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ:  ΤΟ ΜΕΤΑΛΛΕΥΤΙΚΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΛΙΜΕΝΑΡΙΩΝ ΘΑΣΟΥ: Το Μεταλλευτικό Συγκρότημα Λιμεναρίων Θάσου, κορυφαίο μνημείο τεχνικού πολιτισμού, από τα ελάχιστα εναπομείναντα μνημεία επεξεργασίας μετάλλων στην Ανατολική Μεσόγειο, το οποίο λόγω της εγκατάλειψης βρίσκεται σε άμεσο κίνδυνο. Στόχος: η τεκμηρίωση και καταγραφή του, ώστε να μπορέσει σε πρώτο επίπεδο να προστατευτεί και σε δεύτερη φάση να αναδειχτεί. ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ:           Αρχιτέκτονες – Τοπογράφους – Αρχαιολόγους - Συντηρητές Μνημείων Τέχνης
Hotel Sgouridis:  www.hotelsgouridis.gr  Hotel Thalassies : www.facebook.com/thalassies.limenaria , http://www.thalassies-hotel.gr  Hotel Garden: www.hotelgarden.gr  Hotel Anna Beach: www.annabeachhotel.gr , https://www.facebook.com/pages/Anna-Beach-Vythos-Bar/216450538392587 Hotel Grand Beach: http://www.grand-beach-hotel.gr/gr , www.facebook.com/GRAND.BEACH.HOTEL.LIMENARIA.THASSOS  Blue Dream Palace Tripiti Resort: http://www.bluedreampalace.gr , www.facebook.com/pages/Hotel-Blue-Dream-Palace-Tripiti-Resort  Hotel Blue View: www.blueview-thassos.gr , www.facebook.com/blue.viewthassos  Hotel Limenaria Beach – Samaras: http://www.limenariabeach.gr , www.facebook.com/pages/Limenaria-Beach-Samaras-Beach-Hotel  Hotel Sunray: www.sunray-hotel.gr Hotel Ralitsas: www.hotelralitsa.gr  Hotel Molos: http://www.molos-hotel.gr/ Bar Vythos: http://www.facebook.com/pages/Vythos-BAR/336989713004202 Εστιατόριο “Ο Διόνυσος”: https://www.facebook.com/giannis.rigatis Ταβέρνα “Μουράγιο” – Street Cafe: www.streetmouragio-thassos.gr Ψαροταβέρνα “Το Λιμανι”: www.facebook.com/pages/Fish-Tavern-TO-LIMANI Εστιατόριο “Η Μεσόγειος”: www.mesogeios-thassos.com/el/ , www.facebook.com/pages/Mesogeios-Restaurant-Thassos  Εστιατόριο “Η Κραμπούσα”: www.krambousa-taverna.gr  Rent A Car Potos: www.rentacarpotos.com.gr , www.facebook.com/rentacarpotos ΚΤΕΛ Νομού Καβάλας, Σταθμαρχείο Θάσου: www.ktelkavalas.gr Πολιτιστικός Σύλλογος Άγιος Αθανάσιος: http://www.facebook.com/sillogos.kastrou Σύλλογος Γυναικών Λιμεναρίων “Το Παλατάκι”: https://www.facebook.com/sulogos.to.palataki Beach Bar “Plavoulis”: https://www.facebook.com/pages/Plavoulis-Open-beach-bar/151047071643679 , https://www.facebook.com/giorgos.plavoulis.7 Πολιτιστικος Συλλογος Λιμεναριων “Το Καστρο” Δημος Θασου Κώστας Λόβουλος: https://www.facebook.com/klovoylos 
XOΡΗΓΟΙ